Správne stravovacie návyky
- Zaraďte do jedálnička stravu bohatú na vlákninu.
Vláknina je zodpovedná za správnu črevnú peristaltiku (pohyb čriev). - Pite dostatok tekutín cez deň (2-3 litre).
- Vyhýbajte sa cigaretám a nadmernému užívaniu alkoholu.
- Tiež je dôležité obmedziť dráždivé a pikantné jedlá.
Prehnané solenie zadržiava v organizme vodu a tým dochádza zvýšeniu tlaku v cievach, vrátane konečníka.
Šport a pohyb
- Je dôležitý pre správne prekrvenie a funkciu svalov v oblasti panvového dna. Vhodná je turistika, plávanie a cvičnie bez veľkých záťaží.
Vyprázdňovanie
- Pravidelné vyprázňovanie je veľmi dôležité. Pri zápche sa zvyšuje tlak potrebný na vyprázdňovanie, čo spôsobuje aj tlak v žilovom riečišti, čo spôsobuje tvorbu alebo zhoršovanie hemoroidov. Paradoxne pri hnačke je to podobné, dochádza k opakovanému tlaku, čo spôsobuje tie isté problémy. Je preto dôležité aby bolo vyprázňovanie pravidelné a raz za deň. Ak chcete ráno vyvolať vyprázdnenie, vypite pohár vlažnej vody.
Stolica
- Mala by byť mäkká a kompaktná hlavne u ľudí trpiacich týmto ochorením. Pri vyprázdňovaní vzniká tlak a tvrdá stolica môže spôsobovať ranky na oslabenej sliznici, ktoré potom krvácajú.
Análna hygiena
- Používajte neparfémovaný a biely toaletný papier. Hneď po defekácii (vyprázdnení) dôkladne a opatrne umyte konečník a jeho okolie šetrným mydlom a vlažnou vodou.
Ťažké predmety
- Ich dvíhanie prenechajte iným. Spôsobuje to totiž tlak na cievy, podobný tlaku pri vyprázňovaní.
Čítanie na toalete
- Zlozvyk, ktorý pri vysedávaní spôsobuje zhoršovanie stavu. Pozícia zapríčiňuje neustály tlak, ktorý si pacient neuvedomuje.